Ekonomi

Mehmet Şimşek’in etkisi ne kadar sürer?

Ekonomi yönetiminin başına Mehmet Şimşek’in geçip geçemeyeceği henüz belli değil. Seçim öncesi bu konuda kararlı bir duruş sergileyen Şimşek’in ikna olmak için makul koşullar ortaya koyabileceği söyleniyor.

T24 yazarı Çiğdem Toker, Erdoğan’ın Mehmet Şimşek ile çalışması halinde kabul etmesi gereken şartları sordu. başlıklı yazısında:

“Uzun yıllar bakan ve başbakan yardımcısı olarak görev yapan Mehmet Şimşek, kendisine yönelik tüm ısrarlara rağmen yakın zamana kadar siyasete dönmeyi düşünmediğini açıkça ortaya koymuştu. kulislere yayılmış, yaygınlaşmış, bunun ancak belli şartlar yerine getirildiğinde olabileceği akla gelmektedir.Çünkü Şimşek zaten mevcuttur.Yurtiçi ve uluslararası birçok şirket ve kuruluşa stratejik danışmanlık hizmeti vermekte, operasyonel süreçlerde yol gösterici çözümler sunmaktadır. büyük şirketlerin satın alma, birleşme ve devralma gibi adımları.

Şimşek’in siyasi bir sorumluluk üstlenmesi de köklü bir zihinsel dayanıklılık sürecini gerektiriyor. Hazine ve Maliye’nin emrine girse ve kendisine gündem sorularını sorabilecek gazetecilerle tanışma imkanı olsa ilk sorulacak soru ‘Faiz-enflasyon-sonuç tezine gerçekten inanıyor musunuz? ‘ sürpriz olmazdı.

Peki Erdoğan’ın talimatıyla faiz artırma taahhüdü vermeyen ve bu tavrıyla dengeleri bozan aktörlerden biri haline gelen bir Merkez Bankası orada dururken, Şimşek aktif siyasette büyük sorumluluk alıyor mu?

Bu çok fazla sorun. Bu durumda, üç seçenek görünür:

Şimşek, bugüne kadar olduğu gibi, kendi işi ve iş yapış şekli ile ilgili olarak küresel finans piyasalarındaki güvenilirliğini ön planda tutarak bir misyon kabul etmeyecektir.

– Ya ‘ülke çıkarları önde gelir’ diyerek gönülsüz de olsa görevi kabul edecek (kulis haberleri bu yöndeydi), ancak sorumluluğu tam olarak üstlenmeyeceği daha kısır bir duruma getirilecek ve sorunları yukarıdan görün.

– Ya da Erdoğan son iki yılın tüm ekonomi politikalarından tövbe edecek ve olması gerektiği gibi sıkı bir maliye ve para politikası ile fiyat istikrarı politikasına razı olacaktır.

Memur maaş zammı, Temmuz ayındaki asgari ücret zammı, kamu ihalelerinden, altyapı projelerinden, KÖİ projelerinden kaynaklanan ödemeler bütçenin hareket alanını bu kadar daraltırken, ek bütçe çıkar mı, nasıl olur izleyeceğiz. açığı kapatmadan kapatılacaktır.” (HABER MERKEZİ)

bahcesarayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu